Skip to main content

Výbor

Předsedou SK RVŠ byli pro letošní ročník Cen Jana Opletala jmenováni následující členové a členky výboru:

Šárka Faicová

předchozí laureátka

Zobrazit medailonek

Studuji Mediální studia na Univerzitě Karlově a pracuji v Behavio Labs, kde pomáhám značkám růst díky behaviorálním poznatkům. Jsem srdcem aktivní studentka, takže pomáhám projektům jako Model amerického kongresu nebo Kamdu. Mezi mé hlavní zájmy patří marketing, občanská angažovanost, vzdělávání, cestování a káva. V roce 2023 jsem se stala laureátkou Ceny Jana Opletala.

Tobiáš Frýdl

předchozí laureát

Zobrazit medailonek

Studuji třetím rokem na FAMU, pracuji ve Vršovickém divadle MANA a jsem autorem projektu Víra v barvách duhy, za který jsem byl minulý rok oceněn Cenou Jana Opletala.

Anežka Tetřevová

předchozí laureátka

Zobrazit medailonek

Letos jsem nastoupila na Fakultu elektrotechnickou na Západočeské univerzitě. Skoro celé studium na gymnáziu jsem se věnovala studentské participaci a dva roky jsem předsedala Studentskému parlamentu Plzeňského kraje. Momentálně se věnuji projektu Based a Zavolíme s cílem propojovat formální a neformální vzdělávání. Kromě participace se zabývám hrou na klavír a divadlem. Minulý rok jsem se stala laureátkou Ceny Jana Opletala v kategorii střední školy.

Tomáš Kašparovský

předseda Rady vysokých škol

zástupce vysokoškolského prostředí
nominován SK RVŠ

Zobrazit medailonek

prof. Mgr. Tomáš Kašparovský, Ph.D. (* 30. listopadu 1976 v Brně) je český biochemik a popularizátor významu přírodních látek pro ochranu zdraví, specializující se na biochemii rostlinných látek a jejich vliv na zdraví rostlin, zvířat a lidí. Od roku 2003 působí na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, kde je od roku 2018 děkanem. Ve stejném roce byl zvolen předsedou Asociace děkanů přírodovědných fakult. Od roku 2014 je zástupcem Masarykovy univerzity v Radě vysokých škol, v letech 2021−2024 byl jejím místopředsedou pro vědu a výzkum, od roku 2024 je předsedou Rady vysokých škol.

Alžběta Přikrylová

studentka Gymnázia Paměti národa

zástupkyně středoškolského prostředí
nominována Díky, že můžem

Zobrazit medailonek

Studentka Gymnázia Paměti národa, dva roky působí jako ambasadorka projektu Samet na školách.

Martina Břeňová

ředitelka Nadace OSF

zástupkyně občanské společnosti
nominována SK RVŠ

Zobrazit medailonek

Martina Břeňová je ředitelkou Nadace OSF (Open Society Fund Prague), která je jednou z největších nadací u nás a podporuje demokracii a občanskou společnost v ČR a zemích střední Evropy. Jejím životním tématem je filantropie, zejména podporující systémové změny a téma inovativní spolupráce soukromého, občanského a veřejného sektoru. Působila osm let jako ředitelka pro programy a rozvoj soukromého Nadačního fondu Avast. Vzdělávání získávala na Filozofické fakultě MU v Brně a na Yale University v USA. Je členkou Rady vlády pro nestátní neziskové organizace.

Martin Laštovička

architekt, náměstek primátora města Jihlavy, první laureát Ceny Jana Opletala

zástupce občanské společnosti
nominován SK RVŠ

Zobrazit medailonek

1991 ukončení studia na Fakultě architektury VUT Brno

1996 udělení autorizace Českou komorou architektů

1996 – 2018 vedení projekčního architektonického ateliéru, projekce a realizace – např.: Jihlava, Park Gustava Mahlera, Rekonstrukce kostela Povýšení sv. Kříže. Polná – Obnova chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Praha, Obnova podzámeckého alpina – Průhonický park.

2004 laureát ceny Jana Opletala

2018 – 2024 uvolněný zastupitel Statutárního města Jihlavy za KDU-ČSL,

2019 – 2022 náměstek primátorky pro majetek a MPR, 2022-2024 náměstek primátora pro územní plán, architekturu a majetek.

Klára Šimáčková Laurenčíková

zmocněnkyně vlády pro lidská práva

zástupkyně občanské společnosti
nominována Díky, že můžem

Zobrazit medailonek

Klára Šimáčková Laurenčíková je osobností zasvěcenou ochraně lidských právům a podpoře zranitelným skupinám společnosti. Absolvovala obor Speciální pedagogika na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy a získala bohaté zkušenosti během své práce na Ministerstvu práce a sociálních věcí, Ministerstvu zdravotnictví i na Ministerstvu školství mládeže a tělovýchovy. Na MŠMT působila na pozici náměstkyně ministra školství. Její pracovní úsilí se dlouhodobě zaměřuje na snižování vzdělávacích nerovností, podporu dětského duševního zdraví a reformu systému péče o ohrožené děti.

Je spoluzakladatelkou České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání. Aktivně  se podílela na činnosti poradních orgánů vlády. Byla několik let předsedkyní Vládního výboru pro práva dětí a členkou Rady vlády pro lidská práva.

Od května 2022 zastává pozici vládní zmocněnkyně pro lidská práva a náměstkyně ministra pro evropské záležitosti.

Věra Roubalová Kostlánová

psychoterapeutka, signatářka Charty 77

zástupkyně občanské společnosti
nominována Díky, že můžem

Zobrazit medailonek

Věra Roubalová Kostlánová je psychoterapeutka a supervizorka. Zakladatelka ženských skupin v uprchlických táborech v Česku, vedoucí TEP (terapie příchozích) ve spolku InBáze, kde se sdružují psychoterapeuti-dobrovolníci. Je členka Rafael institutu (prevence a léčba traumatu), kde se věnuje také transgeneračnímu přenosu holocaustu. Je signatářka Charty 77.

Eva Bílková

delegátka za Ostravskou univerzitu

členka SK RVŠ

Zobrazit medailonek

Jmenuji se Eva Bílková a jsem doktorandkou na katedře biologie a ekologie Ostravské univerzity. Již druhé volební období mám tu čest být členkou akademického senátu Ostravské univerzity, kde se zaměřuji zejména na sociální bezpečí, zkvalitnění studia a studentského života. Kromě odborných aktivit a popularizace vědy se aktivně zapojuji do občanských iniciativ – pracovala jsem v uprchlických táborech, dobrovolničila během Covidové krize, a dlouhodobě se věnuji také environmentálnímu vzdělávání veřejnosti a ochraně přírody v ČR i zahraničí. Naše dobrovolnické úsilí bylo oceněno Cenou rektora OU v letech 2016 a 2019. Jsem hrdá na svou práci a neustále hledám nové způsoby, jak přispět ke zlepšení naší společnosti.

Adam Heger

delegát za Panevropskou univerzitu

člen SK RVŠ

Zobrazit medailonek

Jsem studentem magisterského studia cestovního ruchu na Panevropské univerzitě. Zároveň jsem delegátem naší univerzity v SK RVŠ, kde působím jako koordinátor evropských záležitostí.

Matouš Ettler

manažer vzdělávacích aktivit v Díky, že můžem

člen Díky, že můžem

Zobrazit medailonek

Ve spolku Díky, že můžem působím už pátým rokem a koordinuji naše vzdělávací projekty. Téměř od začátku jsem u projektu Samet na školách, do kterého se každoročně zapojí tisíce žáků studentů po celé republice. Pořádáme také Akademie Díky, že můžem pro středoškoláky, kteří se chtějí angažovat a hledají cesty, jak se zapojit. Od letošního jara jsem členem správní rady spolku. Působím také v projektech Zavolíme!, Politika (nejen) pro mladé a jako správce IT na základní škole v pražském Karlíně.

Hana Strašáková

manažerka marketingu a PR v Díky, že můžem

členka Díky, že můžem

Zobrazit medailonek

Hana Strašáková působí ve spolku Díky, že můžem v týmu komunikace od jara letošního roku. Je také členkou spolku Milion chvilek pro demokracii, ve kterém zastávala pozici mluvčí. Propojuje neziskové organizace a iniciativy, je redaktorkou a podcasterkou.