Prostřednictvím nominace svého manžela, Matúše Kočalky, studenta Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy, bych chtěla upozornit na jeho přínos v rámci diplomové práce, která byla ohodnocena jako vynikající. Matúš Kočalka je aktivní člen a spoluzakladatel české neziskové organizace „Společný domov“, která propojuje prostředí křesťanských církví s environmentálními tématy. Jde o projekt, který je v souladu s významnou osobností Římskokatolické církve – papežem Františkem, jenž neustále upozorňuje na lidskou devastaci životního prostředí a na „antropocentrický“ postoj ke světu, který papež označuje za „zvrácený“.
Podobné téma si Matúš Kočalka zvolil i ve své diplomové práci, ve které – v souladu se svým životem – kritizuje v českém i slovenském prostředí téma velkochovů, přičemž ho staví do kontrastu s křesťanstvím. Poukázal na zásadní rozpor ve vztahu člověka ke zvířatům v rámci křesťanství, a apeluje na změnu tohoto vztahu.
Matúše znám jako usilovného studenta, který se zasloužil o to, aby toto téma proniklo do našeho prostředí. Během studia čelil mnoha výzvám – vždy studoval dva vysokoškolské obory současně. Vedle toho absolvoval praxi a dobrovolnictví. V současné době působí na Slovensku a vyučuje přes známý program Teach for Slovakia, který zastřešovala také bývalá prezidentka Zuzana Čaputová. Při práci dělá psychoterapeutický výcvik na Univerzitě Palackého v Olomouci a také se aktivně angažuje ve svém okolí.
Jeho srdce a práce směřují k marginalizovaným skupinám. I proto se Matúš ve své diplomové práci zaměřil na ochranu mimo-lidských tvorů, těch, kteří nemohou sami za sebe mluvit. Touto nominací bych ráda poukázala především na přínos jeho práce, která se zabývá zásadním, avšak nepopulárním tématem, a zaslouží si pozornost v naší společnosti.