Skip to main content

Nominovanína Ceny Jana Opletala za rok 2024

Medailonky nominovaných byly z důvodu přehlednosti kráceny, v plném znění jsou dostupné po rozkliknutí.

U některých nominovaných rozhodl výbor Cen Jana Opletala před samotným hlasováním o jejich přeřazení do jiné kategorie, než kterou původně zvolil*a navrhovatel*ka.

Filter

Vysokoškoláci a vysokoškolačky

Zuzana Černá

Zuzana byla po dvě funkční období předsedkyní studentské komory Akademického senátu DAMU, tedy místopředsedkyní senátu jako takového. Za těchto šest let se mimořádným způsobem podílela na rozvoji fakulty, a to i během takových situací, které fakulta zatím nezažila - iniciativa Nemusíš to vydržet, s historicky nejdelším, pětihodinovým a nejsledovanějším (několika sty přítomných a online připojených) zasedáním AS, a první online debatou, kterou Zuzana vedla; nebo události po střelbě na FF UK, kdy díky ní DAMU jako první fakulta - což je potřeba vzhledem k blízkosti nejen vzdálenostní - vyjádřila podporu a nabídla pomocnou ruku. Spolu s funkcí v AS se zároveň zapojovala do dění ve stipendijní komisi, komisi pro vnitřní hodnocení aj.
Vysokoškoláci a vysokoškolačky

Veronika Hývnarová

Zakladatelka Víkendových táborů a projektu Učko. Už na střední škole se odhodlala vstoupit do světa podnikání a rozběhla svůj vlastní byznys. Dnes, když nastupuje na vysokou školu, se nadále věnuje různým projektům a neustále rozvíjí svůj potenciál. Její cesta je důkazem, že vzdělávání a osobní růst jsou klíčovými prvky úspěchu. Účastnila se programu jako například Můžeš podnikat, kde získala se svojí firmou krásné 2. místo nebo také programu Green Light, kde získala speciální cenu za neuvěřitelný pokrok. Aby motivovala ostatní studenty, začala učit na střední škole nepovinný volitelný předmět fiktivní firmy, přednášet pro studenty na akcích, vytvořila i svoji komunitu studentů, která se podporuje. Kromě toho je aktivní studentka, která se účastní mnoha nejrůznějších aktivit a organizací.
Vysokoškoláci a vysokoškolačky

Ondřej Michal

Ondřej Michal na Ekonomické fakultě TUL (EF TUL) vystudoval své bakalářské a navazující magisterské studium a nyní pokračuje v doktorském studiu na tamní katedře ekonomie. Jeho zápal pro zlepšování a zkvalitňování akademického prostředí je skrze jeho činnosti nepopiratelný. Příklady jeho aktivit následují. Na fakultě je v aktivním a každodenním styku se studenty, neboť plní funkci poradce studenta (ta je výstupem projektu RoLiz 4.0). Díky tomu se setkává s každodenními potřebami studentů a může je artikulovat vedení fakulty a zajišťovat tak zkvalitňování prostudentského prostředí.
Osobnosti do 30 let

Dominik Szczerba

Dominik Szczerba studuje bakalářský program Zdravotně-sociální péče na Fakultě sociálních studií Ostravské univerzity. Dlouhodobě se věnuje dobrovolnické činnosti s klienty zdravotních a sociálních služeb napříč věkovými kategoriemi od dětí po seniory, zejména pak práci s klienty se zdravotním postižením. Je aktivním dobrovolníkem Dobrovolnického centra ADRA a Centra pro rodinu a sociální péči z.s. v Ostravě. Pracuje zejména s dětmi na odděleních Kliniky dětského lékařství Fakultní nemocnice Ostrava, v Centru sociální pomoci Třinec, v minulosti také v Nemocnici AGEL Třinec-Podlesí. Dominik je velmi empatický a vstřícný vůči potřebám zranitelných osob. Iniciuje a velmi aktivně připravuje a realizuje řadu dobrovolnických aktivit zejména pro hospitalizované děti. Má silný zájem o rozvoj komunit v rámci interprofesích a multidisciplinárních týmů.
Osobnosti do 30 let

Vojtěch Mrověc

Vojtěch je restaurátor, který má srdce na správném místě a vždy se snaží pomáhat všude tam, kde je to potřeba. A jelikož je muzikant tělem i duší, děje se tak hlavně skrz muziku. V začátku svých studií na fakultě byl při vzniku fakultní hudební skupiny Musica Krakela, která se zaměřuje na historickou i současnou hudbu. Krakela je místem, kde se setkávají studenti napříč ročníky, ať už jako účinkující či publikum. Krakela hrála 2x při inauguraci rektora UPCE, hraje na vernisážích fakulty i při různých akcích v Litomyšli. Skrze hudbu Vojtěch pomáhal také Oblastní charitě Litomyšl při Tříkrálové sbírce. Hlavním důvodem nominace je však jeho zapojení do litomyšlské inciativy Sonjašnyk. Jedná se o ukrajinsko-český pěvecký sbor, který vznikl po vpádu Ruska na Ukrajinu a je tvořen převážně ukrajinskými ženami, které utekly před válkou a bydlí dnes ve městě Litomyšl a jeho okolí.Pěvecký sbor pořádá koncerty nejen v Litomyšli, ale po celé republice a jejich výtěžek jde vždy do oblastí zasažených válkou. Tato dobročinnost má tedy finanční dopad, ale i edukační dopad, protože vždy, když je slyšíme, tak si uvědomujeme, že na Ukrajině se stále bojuje. A na to bychom neměli zapomínat. Vojtěch je elementem, který spojuje a inspiruje lidi a jeho hudba pomáhá. Je to člověk, který svým uměním dává naději nejen památkám, ale i lidem.
Středoškoláci a středoškolačky

Matyáš Boháček

Matyáš je naprostý fenomén jak co se týče rozhledu, hloubky a erudice v několika vědeckých oborech, tak ochotou se o své poznatky a bádání podílet a všemožně pomáhat ostatním. Už během svých studií spolupracoval s prestižními vědeckými pracovišti u nás i v zahraničí, publikoval, účastnil se studentských i vědeckých symposií a byl častým hostem v médiích. Momentálně studuje na Stanfordu, odkud mi obratem poslal výčet svých aktivit a úspěchů, který sdílím v příloze. Týkají se hlavně aplikace na rozeznávání deep fakes, překladů do znakového jazyka pomocí AI, lektorování, mentoringu a osvěty v těchto vědeckých oborech obecně. Matyáš je navíc příkladně milý, slušný, pracovitý, spolehlivý atd.
Osobnosti do 30 let

Nela Červenková

Nela vytváří video podcast jménem Zkratky života (nyní už i neziskovka), kde zve sociálně vyloučené lidí, dává tím prostor se těmto lidem vyjádřit ve veřejném prostoru, spolupracuje s neziskovkami a podílí se na změně ve společnosti. Nele se za 4 měsíce podařilo vytvořit 12 epizod a propojit se 7 dalšími neziskovkami. Například natáčí epizody o bezdomovectví nebo o psychiatrických léčebnách. Podařilo se jí vytvořit něco unikátního.
Osobnosti do 30 let

Tomáš Sychra

MUDr. Tomáš Sychra, (Ph.D. student do 30 let) se od počátku studií na 3. LF UK aktivně snaží zlepšit prostředí velmi komplikovaného specializačního a postgraduálního vzdělávání absolventů lékařských fakult (LF). S tímto cílem založil nebo spoluorganizoval řadu osvětových akcí přesahující hranice akademické obce. V rámci Studentského spolku TRIMED byl tři roky hlavním organizátorem Veletrhu práce 3. LF UK – Trimed Job, v rámci kterého opakovaně spojoval zástupce MZČR, spolků mladých lékařů, ale i zdravotnických a výzkumných zařízení se studenty LF v rámci přednášek, diskuzí i samotných stánků na veletrhu. Tuto tématiku se snažil popularizovat i široké veřejnosti. Spolu s proděkanem MUDr. Davidem Marxem založil v rámci této tématiky volitelný předmět „A co dál doktoři?!“. V návaznosti na pokračování v těchto aktivitách je aktivním členem Komise pro doktorská studia 3. LF, ve které se zasloužil o založení tutorskéhο systému přímo spojující studenty prvního a vyšších ročníků. V nedávné době se stal předsedou Sekce mladých chirurgů České chirurgické společnosti ČLS JEP.
Vysokoškoláci a vysokoškolačky

Anna Krejčová

Medici – Hlavní nádraží představují projekt, v rámci kterého poskytovali studenti lékařských fakult primární péči lidem, kteří utekli před válkou na Ukrajině, začal naprosto neplánovaně a spontánně. Hlavní strůjkyně myšlenky, studentka Všeobecného lékařství 3. LF UK, Anna Krejčová, přišla s myšlenkou pomoci prchajícím lidem a na Hlavním nádraží jim v těžkých chvílích připravit alespoň čaj a nabídnout podporu.
Vysokoškoláci a vysokoškolačky

Marek Bajger

Marek Bajger se zapojoval do činnosti studentské oborové rady při katedrách českého jazyka a literatury v době pregraduálního studia, které bylo ukončeno v akademickém roce 2023/24. V rámci studia se aktivně zapojoval do podpory studentů se studijními problémy, vykonával funkci mluvčího oborové rady, s katedrou spolupracoval jako pomocná vědecká síla. Od ledna 2024 zastává funkci fakultního studentského ombudsmana - a v této funkci pokračuje i v rámci doktorského studia Didaktika českého jazyka. V rámci této funkce se podílí na nastavování vstřícného prostředí na VŠ.
Vysokoškoláci a vysokoškolačky

Karolína Kroupová

Karolína je nadšenou zastánkyní toho, že knihy mohou pomoci seniorům udržovat svou mysli aktivní a rozvíjet emocionální propojení s mladšími. Její odhodlání a vizionářský přístup ji vedl k založení organizace Vášeň ke čtení, která nyní působí jako most mezi generacemi a nabízí nezapomenutelné a obohacující čtenářské setkání. Karolína věří, že společně s dobrovolníky a podporou komunity mohou knihy skutečně změnit životy a vytvářet nezapomenutelné vzpomínky pro každého, kdo se připojí na této dobrodružné cestě.
Vysokoškoláci a vysokoškolačky

Bartoloměj Sviták

Participace na organizaci akcí školy pro veřejnost: Letní škola matematiky a fyziky 2024, pí-day, Noc vědců; Podílí se na rozvoji podoby pedagogických praxí pro budoucí učitele
Vysokoškoláci a vysokoškolačky

Jakub Verner

Participace na pořádání akcí fakulty pro veřejnost: Letní škola matematiky a fyziky 2024, pí-day, Noc vědců, Vedení zájmového sportovního kroužku pro děti a mládež (florbal)
Vysokoškoláci a vysokoškolačky

Václav Šmatera

Václav jednak pořádá konference a debaty věnované stěžejním aktuálním tématům. Na poslední konferenci Illiberalismus v Česku a na Slovensku dokonce prezentoval i svůj vysoce sociálně relevantní výzkum exekucí z politologické perspektivy, který se setkal s velkým zájmem publika. Když organizoval debatu k výročí začátku ruské invaze na Ukrajině, spojili ji s humanitární sbírkou. Působil také v akademickém senátu naší fakulty, kde hájil zájmy studentů a podporovou snížení finanční náročnosti přijímacího řízení se zasadil o větší dostupnost studia na naší fakultě pro uchazeče z nízkopříjmových rodin. Kromě toho, že se v rámci svého doktorského studia podílí, s vynikajícím hodnocením od studentů, na výuce na naší fakultě, ve svém volném čase učil zdarma i studenty středních škol na Letní akademii Discover. V červenci pak strávil týden jako dobrovolník ve šluknovském výběžku v rámci projektu SummerJob. Svým neúnavným nasazením, vysokou odborností a lidským přístupem Václav dokáže propojit akademickou činnost s veřejně prospěšnými aktivitami.
Vysokoškoláci a vysokoškolačky

Dominik Klement

Založení a vedení studentského spolku YSpace – jediného studentského spolku v ČR zabývajícího se vývojem satelitů. Významný přínos do rozvoje spolupráce univerzity a vesmírného průmyslu.
Vysokoškoláci a vysokoškolačky

Matúš Kočalka

Prostřednictvím nominace bych chtěla upozornit na přínos Matúše Kočalky v rámci diplomové práce, která byla ohodnocena jako vynikající. Matúš Kočalka je aktivní člen a spoluzakladatel české neziskové organizace „Společný domov“, která propojuje prostředí křesťanských církví s environmentálními tématy. Ve své diplomové práci kritizuje v českém i slovenském prostředí téma velkochovů, přičemž ho staví do kontrastu s křesťanstvím. Poukázal na zásadní rozpor ve vztahu člověka ke zvířatům v rámci křesťanství, a apeluje na změnu tohoto vztahu. Matúše znám jako usilovného studenta, který se zasloužil o to, aby toto téma proniklo do našeho prostředí. V současné době působí na Slovensku a vyučuje přes známý program Teach for Slovakia. Při práci dělá psychoterapeutický výcvik na Univerzitě Palackého v Olomouci a také se aktivně angažuje ve svém okolí. Jeho srdce a práce směřují k marginalizovaným skupinám.
Osobnosti do 30 let

Svatopluk Barek

Svatopluk Barek přišel s unikátní myšlenkou: spojit slavné influencery a přední experty, aby společně vytvořili videokurz, který mladým lidem přiblíží fenomén umělé inteligence. Tak vznikl rozsáhlý videokurz s názvem Generace AI. Jeho hlavní myšlenou bylo pomoct školám toto téma přinášet do výuky atraktivním způsobem a pomoct pedagogům se s turbulentními změnami vypořádat. Videokurz získal skvělý ohlas u cílové skupiny. Za poslední rok ho navštívilo a absolvovalo 15 000 lidí.
Vysokoškoláci a vysokoškolačky

Igor Suvorov

Je absolventem v oboru Africká studia se zaměřením na rozvojovou spolupráci a humanitární pomoc. V létě 2024 jako součást týmu dobrovolníků z České republiky v rámci Kashitu School spolu se zambijskou komunitou stavěl multifunkční rodinný dům pro budoucí učitele v rurální oblasti Kashitu v Zambii.Jelikož absolventi humanitních oborů jsou apriori multifunkční, Igor v Zambii měl několik rolí. Kromě stavby školy a šíření povědomí o projektu v České republice zaměřoval se na vývoj systému měřícího dopad projektu pro identifikaci oblastí pro podporu komunity. Igor vyvinul systém sběru dat dopadových čísel a jejich měření, pracoval se zambijskou komunitou a také podporoval členy týmu Kashitu School. To nejenže zvyšuje kvalitu poskytované pomoci, ale také přispívá k jejímu dlouhodobému udržení a zvyšuje transparentnost rozvojových aktivit. Igorův přínos má zásadní význam pro podporu české zahraniční rozvojové spolupráce v klíčové partnerské zemi — Zambii. Výstavba udržitelných domů z místních materiálů v souladu s místními normami je příkladem efektivní rozvojové pomoci, která přispívá k dlouhodobé soběstačnosti místních komunit. Igor tak šířil principy odpovědného přístupu ke zlepšení socioekonomických podmínek v jedné z nejméně rozvodných zemí světa.
Středoškoláci a středoškolačky

Ester Aylin Yildizová

Ester Aylin Yildizová společně s Grétou Šnáblovou, Janou Kolářovou a Stellou Zoufalou zorganizovaly festival LIDSKOSTI. Projekt se zabýval problémy ve společnosti a to válkou, sexuálním obtěžováním, propojením judaismu a islámu, LGBT problémy, ekologií a psychickým zdravím. Na každé téma vytvořila Ester Aylin Yildizová se Stellou Zoufalou modely, které poté byly na konci festivalu představeny módní přehlídkou. Součástí festivalu byly fotografie modelů, které fotila Gréta Šnáblová a autorské texty Jany Kolářové. Festival též obsahoval doprovodný program na témata problémů. Besedu na téma podobnosti a propojení islámu a judaismu, kterou moderovala Melika Yildiz a jako hosty měla Muneeb Hassan Alrawi, který je předsedou Islámské nadace v Brně a Adama Ulčáka, jako zástupce židovské komunity. Po debatě následoval workshop od Moderní sebeobrany na téma sexuální obtěžování a jak se bránit. Po workshopu následovala módní přehlídka, která byla doprovázena výpověďmi na dané problémy. Festival se konal 23.3.2023 v Brněnské Káznici.
Vysokoškoláci a vysokoškolačky

Michal Červený

Jako člen akademického senátu prokázal mimořádnou odvahu a smysl pro odpovědnost při řešení etických problémů a otázek týkajících se rovného přístupu ke vzdělání a lidských práv. Opakovaně se postavil proti nespravedlivým rozhodnutím, která ohrožovala rovnost a spravedlnost v rámci univerzitního prostředí, přičemž nikdy neustoupil tlaku ani riziku vlastní nevýhody. Svoji roli v senátu využívá k aktivnímu prosazování změn ve prospěch těch, jejichž hlas je často nevyslyšený. Rovněž výrazně přispěl k vytvoření bezpečného a otevřeného prostředí na univerzitě, kde každý student může vyjádřit svůj názor beze strachu z postihů. Jeho aktivní účast ve veřejných diskuzích, vyjednávání s vedením univerzity a neustálé hledání cest k lepšímu pochopení práv a povinností studentů jasně ukazuje, že Michal Červený je zcela oddaný boji za spravedlnost.
Vysokoškoláci a vysokoškolačky

Johana Bázlerová

Výborně a objektivně informuje speciálně mladé lidi o aktuálním dění ve světě na Instagramu @jsemvobraze. Zároveň ve svém mladém věku vytváří politické kampaně pro demokracii ve společnosti.
Osobnosti do 30 let

Veronika Králová

Verča spoluzaložila na PF UK lidskoprávní studentský spolek Mater Nostra, který vnáší na relativně konzervativní fakultu témata jako jsou sociální práva, klimatická změna nebo třeba LGBTQ+ práva. Spolek je tak „ostrůvkem pozitivní deviace“, který reflektuje potřebu ochrany lidských práv zranitelných skupin, ale zároveň se snaží vytvářet safe space pro studující. Mezi úspěchy spolku patří třeba iniciativa za dostupné menstruační pomůcky na fakultě, spoluorganizace maratonu psaní dopisů pro Amnesty International, organizace přednášek a debat na témata jako například studentský lidskoprávní aktivismus, nebo sérii akcí v rámci Stávky pro klima.
Vysokoškoláci a vysokoškolačky

Kateřina Kaprálová

Po celou dobu svého studia na PF UP byla Kateřina vždy aktivní nad rámec svých studijních povinností. Hned od 1. ročníku se zapojila do programu Street Law, Právo pro každý den, kde zvyšovala právní povědomí mezi žáky základních a posléze i středních škol. V projektu působila dobrovolně i po skončení 2. semestru výuky a supervizovala mladší spolužáky. Na tuto svoji popularizační činnost navázala v projektu Občanské univerzity (UniON), kde přednášela ve školách nebo pro veřejnost v oblasti finanční gramotnosti, exekucí a insolvencí a lidských práv. Později se stala hlavní studentskou organizátorkou soutěže Mezinárodní středoškolský Moot Court (MSMC), kterou PF UP každoročně pořádá pro studenty a studentky SŠ a jejímž cílem je podpora právnických dovedností a rozšiřování povědomí o ochraně lidských práv. Kateřina vyniká také bohatou dobrovolnickou činností – dva roky pomáhala na Krajském asistenčním centru pro pomoc Ukrajině (KACPU) a po letošních povodních také pomáhala v zasaženém městě Jeseníku. Kateřina je aktivní také v akademické samosprávě.
Vysokoškoláci a vysokoškolačky

Matěj Prokop

Matěj v současné době působí jako člen kabinetu ministra na Ministerstvu školství ČR a jako poradce senátora. Zastával funkce na Úřadu vlády ČR a ve vládní poradenské skupině CEC, vedl také projekty se sociálním přesahem jako Pragulic a Tutory. Díky mezinárodním zkušenostem a činnosti v oblasti nejen mládežnické participace se věnuje ve své aktuální pozici na MŠMT posilování postavení mladých lidí a prosazování významných sociálních změn. Podařilo se mu například založit Panel mládeže na MŠMT a iniciuje podobné programy i v dalších státních orgánech. V rámci projektu „Youth Leadership For Emerging Future“ se zaměřuje na řešení systémových výzev.
Středoškoláci a středoškolačky

Natálie Sršňová

Letem světem s Filipem: charitativní akce pro třináctiletého Filipa s DMO pořádaná pro širokou veřejnost regionu - sportovní, kulturní i gastronomické vyžití, pomoc pro dobrou věc
Středoškoláci a středoškolačky

Daniel Krauz

Daniel je neskutečně inspirativní student. Nenásilnou formou se angažuje ve společnosti, informuje o aktuální politické situaci své okolí a inspiruje mnohé k aktivní občanské angažovanosti. Nesoudí ostatní a je vždy otevřený diskuzi ve svém okolí. Neustále na sobě pracuje, jak v oblasti společenské, tak i jazykové. Snaží se být příkladným občanem ČR a EU.
Vysokoškoláci a vysokoškolačky

Petr Leinweber

Před několika lety činnost Studentské rady na pardubické univerzitě upadla kvůli nezájmu studentů a covidovým opatřením. Tím byla výrazně narušena kontinuita dosavadní praxe v podobě předávání existujících zkušeností, které se kvůli tomu vytratily. Petr Leinweber převzal vedení Studentské rady Univerzity Pardubice v nelehkém období. Ze své osobní iniciativy a ve volném čase znovu obnovil chod organizace a vybudoval jí respektované renomé mezi studujícími a akademiky na všech úrovních univerzity. Svou činností vytvořil vzor, jak má fungovat student v akademickém senátu a zástupce studujících na univerzitě obecně. Zastupoval studující při jednáních s vedením univerzity a jednotlivými fakultami, urovnával spory mezi studujícími a akademiky, podílel se na vytváření bezpečného prostřední na univerzitě, hájil zájmy studentstva na půdě senátů a nenechal se odradit tím, že jeho činnost byla často vnímána jako buřičská. Jeho příklad je signálem do budoucna: tato práce má smysl, protože máte-li dostatek osobní odvahy, hlas studujících může být slyšet a mít náležitý dopad.
Vysokoškoláci a vysokoškolačky

Jakub Greń

Jakub, s táborovým jménem Rendl, je hlavním vedoucím volnočasového oddílu Athelas v Havířově. Zaměření oddílu je spíše na děti ze slabších socioekonomických oblastí. Do toho se tento rok stal náčelníkem beskydské oblasti České tábornické unie a jeho uvedení do funkce v prosinci. Dále se účastní průměrně 3 táborů za rok v pozicích vedoucí či zdravotník. Od minulého roku jezdí na Celostátní výměnu zkušeností (CVVZ) jako řečník a i tento rok se na této velké celostátní akci bude dělit o své zkušenosti. Pod jeho přezdívkou jej lze dohledat jako redaktora webu Placatého Kamene, organizace kde primárně působí, na stránce Hranostaj, kam se nově pokouší přidávat hry, které do oddílu vymyslel, aby je mohli jiní vedoucí použít či díky nim získat inspiraci. Během roku pořádá se svými přáteli akce jako: Zimní kurz přežití, Helldays, SWAP v Michalkovicích či byl organizátorem akce Malá placka, jenž je kurz, který oprávňuje osoby starší 15 let pro práci s dětmi a mládeží pod záštitou ČTU. Zároveň je během studia, nyní je v 1. ročníku magisterského studia, již 3. rokem učitelem na střední škole, kde třeba uskutečnil vůbec první adaptační pobyt školy.
Středoškoláci a středoškolačky

Adam Pochman

Práce na zastupování českých středoškoláků v oblasti vzdělávací politiky v rámci České středoškolské unie. Vytváření iniciativ poukazujících na problémy českých středoškoláků.
Středoškoláci a středoškolačky

Kristýna Kedrová

Kristýna již od útlého věku projevovala silnou touhu po poznání a inovacích ve vzdělávání. Během svého středoškolského studia překonala řadu osobních výzev a prokázala občanskou angažovanost a chuť měnit svět kolem sebe. V 16 letech navrhla výukovou hru v prostředí Minecraft, kterou vytvořila pro svého mladšího bratra, dyslektika, aby mu pomohla s procvičováním vyjmenovaných slov. Tato hra získala uznání a Kristýně byla udělena cena Dítě Česka. Díky tomuto ocenění dostala Kristýna příležitost veřejně se vyjadřovat v médiích o nutnosti modernizace vzdělávacího systému. Její hlas byl slyšet v časopisech a novinách, kde poukazovala na potřebu přizpůsobit vzdělávání požadavkům 21. století. Od ledna 2024 působí jako stážistka v AV ČR, Psychologický ústav, kde se zaměřuje na výzkum, který zkoumá vliv hudby na učení cizích jazyků. Kristýna je také členkou Studentského trenérského centra pod záštitou Microsoftu. Na svém gymnáziu se Kristýna aktivně podílí na vytváření pozitivního studentského prostředí. Organizuje školní akce, jako No Backpack Day při příležitosti World Mental Health Day, Halloween a připravuje akci na výročí 17. 11.
Vysokoškoláci a vysokoškolačky

Simona Konečná

Simona byla od 1. ročníku angažovanou studentkou, hned vstoupila do Studentského spolku FZV, což pozitivně ovlivnilo její život na fakultě. V 2. ročníku poprvé zorganizovala akci Souboj fakult aneb „Vyhrň rukáv,“ což je souboj v bezplatném dárcovství krve a krevní plazmy. Díky akci Vyhrň rukáv každoročně přibylo mnoho prvodárců z řad studujících i pracujících UP. Roku 2021 se stala studentským zástupcem, který na FZV plní roli studentské ombudsosoby. V této roli aktivně komunikovala, vytvářela dotazníky spokojenosti a naslouchala problémům studentů. Část jejího studia proběhla za pandemie, což s ohledem na studium na zdravotnické fakultě nebylo snadné, tak se snažila studujícím usnadnit orientaci v nařízeních vlády především pomocí Instagramu fakulty, který vznikl z její iniciativy a po celou dobu studia ho spravovala. Díky tomuto účtu začala Simona spolupracovat s kolegy z LF UP, se kterými každoročně propagovala unikátní projekt Veletrh práce ve zdravotnictví. Dále Simona navštěvovala střední školy, kde představovala žákyním a žákům studium na FZV, aby zvýšila povědomí o nelékařských profesích, které jsou pro naši společnost tak potřebné. Stala se i senátorkou ve fakultním senátu, kde pomáhala otevřít citlivé otázky o sociálním bezpečí a wellbeingu. V posledním ročníku studia vytvořila sérii online seminářů „Bakalářka levou zadní“. Kromě významného přínosu pro FZV byla Simona i excelentní studentkou, vždy absolvovala s vyznamenáním.
Vysokoškoláci a vysokoškolačky

Filip Novák

Ráda bych nominovala Filipa Nováka za dlouhodobou angažovanost studentskou a společenskou, za podíl na zvyšování kvality v oblasti inkluze (menšiny, gender, zahraniční studující), za zvyšování povědomí v otázce udržitelnosti a přemýšlení o environmentálních problémech, za angažování se v palčivé otázce nízkých platů pro vysokoškolské pedagogy a pedagožky a studující v doktorském studiu, za fair play přístup ve všem, co dělá. Filip Novák je zároveň talentovaný autorský herec a performer a zároveň někdo, komu na srdci leží stav věcí veřejných. Je pro něj zcela přirozené ptát se, co druzí potřebují a jak jim může pomoci. Činí tak denodenně jako student, jako tutor pro své kolegy a kolegyně v anglických studijních programech, jako senátor Akademického senátu DAMU, jako spoluzakladetel iniciativy STRK (Studentská rada kvality) DAMU, jako jeden z iniciátorů fakultní stávky za klima, jako aktivní účastník demonstrací za lepší finanční podmínky ve vysokém školství koordinovaných iniciativou Hodina pravdy.
Osobnosti do 30 let

Zdislava Pokorná

Zdislava Pokorná dlouhodobě rozkrývá mocenské vazby a podařila se jí zcela mimořádná investigativní práce pro Deník N, kdy zdokumentovala hradní pletichy Vratislava Mynáře a Martina Nejedlého za prezidentství Miloše Zemana. Nedávno se jí také podařilo pokrýt kauzu Ruskem organizované sítě přímo v České republice. Aktivně se svou prací podílí na hlídání základů demokracie a svobody.
Vysokoškoláci a vysokoškolačky

Jan Kalina

Jedna z prvních velké zásluhy hodných aktivit je spoluzaložení studentského týmu strojLAB, který vedl a rozvíjel. Tým vznikl za myšlenkou vytvářet pro studenty prostředí, kde by mohli pracovat jak na svých osobních projektech a mohli si zkusit větší projekty, na které by si sami netroufli. To podporuje jak otevřenou dílnou, tak přístupem k technologiím, angažovanou komunitou, konzultacemi a financemi. Stojí také za iniciativou Spolu jsme VUT, tato iniciativa se snaží propojovat jednotlivé části VUT, jeho zaměstnance a studenty. Myšlenkou je, že vzájemnou komunikací a spoluprací zvládneme odstranit problémy a dosáhneme toho nejvíce. Pod programem se pořádají různé akce, na kterých se setkávají proaktivní lidé a diskutují jednotlivé problémy, nápady a řešení na ně. Dále například podněcuje zlepšování studentských kolejí, podněcuje rozšíření streamování a nahrávání přednášek na Fakultě strojní VUT, komunikuje se studenty a zjišťuje jejich spokojenost na různé věci a v neposlední řadě pomáhá studentům řešit problémy se studiem.
Vysokoškoláci a vysokoškolačky

Olexandra Titarova

Oleksandra Titarova se na své rodné Ukrajině významně věnovala a věnuje divadlu, zejména loutkovému. V důsledku ruské invaze na UA pokračuje ve studiu na DAMU v Praze. Její publikační činnost a badatelský zájem významně propojuje ukrajinské a české divadlo, zejména pokud jde o zkoumání fenoménu tzv. kočovného divadla. Tzn. divadla bez stálého působiště.
Vysokoškoláci a vysokoškolačky

Ondřej Michal

Ondřej Michal působí jako interní doktorand na katedře ekonomie Ekonomické fakulty TUL (EF TUL). V rámci role místopředsedy akademického senátu za komoru studentů předkládá a hájí návrhy studentek a studentů fakulty a univerzity. Také na fakultě působí jako poradce studenta a uchazeče. Ondřej stojí za vznikem iniciativy eSchránky důvěry na EF TUL, která studentkám a studentům nabízí možnost podat anonymní zpětnou vazbu, přání, návrhy na zlepšení aj. Zasadil se také o to, aby na fakultě probíhalo organizované, fakultou zaštítěné doučování matematiky pro studenty 1. ročníků, dále stojí za organizací a spuštění doučování ze statistiky pro studenty EF TUL. Ondřej je také jednou z hlavních tváří Dne otevřených dveří EF TUL, kde prezentuje příležitosti a možnosti studia na fakultě. V rámci role poradce studenta dále usiluje o co největší spokojenost studentů během studia a vyslyšení zpětné vazby v rámci hodnocení kvality výuky. Podněty poté komunikuje a projednává s vyučujícími.
Vysokoškoláci a vysokoškolačky

Vit Gracík

Výborná práce na téma pevnostní ověření šroubových spojů pomocí Junkerova testu.
Osobnosti do 30 let

Jakub Rychlý

Pomáhá mladým lidem finančně dospět skrze projekt Nekrachni, který sám nazývá startupovou neziskovkou. Přišel s myšlenkou vytvořit průvodce do kapsy, který mladé lidi nebude poučovat, ale provádět dospělým světem plných, nejen, finančních nástrah. Právě mladí lidé jsou středobodem celého projektu, vytváří jej vlastně sami pro sebe, protože v dospělém světě na mladé lidi čekají především poradci s hladem po provizích. Aplikaci podpořil Google.org částkou téměř 15 milionů korun. Svět financí ale není jedinou oblastí, o kterou se Jakub aktivně zajímá – od 16 let podniká v marketingu a vzdělávání. Jako jeden z prvních Čechů si nechal soudně přiznat svéprávnost, aby mohl působit na volné noze a následně o tom mluvit na konferencích. Dlouhodobě inspiruje nejen mladé lidi k podnikání a aktivní politické participaci.
Středoškoláci a středoškolačky

Soňa Kleinerová

Je studentkou gymnázia, kde založila školní časopis Gybonoviny a působí jako jeho šéfredaktorka. Na gymnáziu se také podílí na organizaci Dne hosta, je autorkou myšlenky zavedení buddy systému a aktivně pomáhala s jeho realizací. Spravuje také sociální sítě školy. Má za sebou vědeckou stáž na Masarykově univerzitě (Biochemik Junior) a ve fakultní nemocnici v Hradci Králové, kde pracuje na výzkumu maligních nádorů. Je také moderátorkou studentského podcastu Pokkec, který organizuje kraj. Ve vědecké sféře absolvovala stáže v Akademii věd, konkrétně v Liběchově (v oboru živočišné fyziologie) a v Řeži (na Ústavu anorganické chemie). Organizuje také turnaje v Prezentiádě a Pisqworkách v Královéhradeckém kraji. Je ambasadorkou projektu Kamdu a autorkou i hlavní organizátorkou vzdělávací konference Gen Z Media Summit. Je také zapojena do programu Duke of Edinburgh (DofE) a moderuje akce, jako je Pražský Barcamp nebo Grand finále Prezentiády.
Osobnosti do 30 let

Matyáš Paulíny

Matyáš v uplynulém školním roce zorganizoval sbírku na pomoc napadené Ukrajině, ve které se vybralo necelých 266 tisíc korun. Za peníze ze sbírky koupil z Německa pickup Ford Ranger, který naplnil humanitární pomocí a dronem. Veškerý náklad pak s pomocí nynějšího europoslance Ondřeje Koláře odvezl do Charkova vzdáleného jen pár kilometrů od fronty. Byl tak pravděpodobně první (ještě) středoškolák, který něco takového podnikl.
Osobnosti do 30 let

Christine Havranová

Christine Havranová se s kolegyní Adélou Jelínkovou přes rok a půl zabývala případem polozapomenuté vraždy, za níž ve vězení už 11 let sedí dva mladí muži. Výstup v podobě podcastu Slopné: Kdo je vrah? přinesl řadu nových důkazů, které zásadním způsobem změnily pohled na příběh vraždy ve Slopném tak, jak jej předkládali vyšetřovatelé, žalobci nebo soudy. Jejich investigativa navíc odhaluje mrazivé skutečnosti o českém justičním systému. Novými zjištěními, které podcast přinesl se letos dlouhou dobu zabýval dokonce Krajský soud ve Zlíně v řízení o obnově procesu. Soud si ale dále stojí za původním scénářem vraždy. Advokáti odsouzených se proti rozhodnutí Krajského soudu odvolali, a proto případ postupuje k přezkoumání Vrchnímu soudu. Podcast Slopné: Kdo je vrah? vyhrál letos dvě prestižní ocenění, a to Novinářskou cenu za nejlepší analyticko-investigativní počin roku 2023 a Novinářskou cenu veřejnosti 2023.
Vysokoškoláci a vysokoškolačky

Jan Gondek

Jan Gondek se dlouhé roky věnuje studentské participaci a obrovským dílem přispěl k vytváření a rozvoji krajských parlamentů dětí a mládeže. V rámci působení v České středoškolské unii napomohl sjednocení dílčích parlamentů a tedy hlasu studentů. Dále se podílel na projektech v oblasti vzdělávací politiky, čímž edukoval stovky až tisíce mladých lidí o důležitosti participace. Významně se podílel na fungování Pražského studentského sněmu. V neposlední řadě je jedním z českých ambassadorů organizace EDYN, kde již několik let pomáhá propagovat hodnoty demokracie mezi mladé lidi z postsovětských zemí a podílí se na vzdělávacích akcích, které edukují mládež o pilířích demokracie.
Vysokoškoláci a vysokoškolačky

Julie Vosyková

~ předsedkyně Česko-německého fóra mládeže ~ členka Panelu mládeže MŠMT 2024-2026 ~ stipendistka Česko-německého fondu budoucnosti ~ moderátorka podcastu TandemDIALOG ~ měsíc dobrovolničení v Chorvatsku
Vysokoškoláci a vysokoškolačky

Adam Holda

Adam Holda již několik let vede neziskovou dobrovolnickou organizaci ProStředoškoláky, která rozvíjí mladé talenty a zasazuje se o rovné příležitosti v mimoškolním vzdělávání. Každoročně oceňuje a zviditelňuje studenty středních škol v soutěži Středoškolák roku. Organizace navíc pořádá další vzdělávací a networkingové akce v průběhu celého akademického roku, na kterých se utváří komunita proaktivních mladých lidí a prostor pro sdílení zkušeností. Adam vkládá do organizace a vedení týmu maximum svého času a stejně jako ostatní členové pracuje zadarmo, na bázi dobrovolnictví. Dále se věnuje studiu na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. V minulosti absolvoval vzdělávací programy Microsoft STC, Samsung Tvoje šance #futureskills a aktivně působil ve výkonném výboru studentského spolku Student Cyber Games.
Osobnosti do 30 let

Jaroslav Ryška

Jaroslav Ryška se angažuje v aktivitách na ochranu lidských práv a svobod a zejména práv dětí. Sám zažil jako nezletilého dítě bezpráví, když byl institucemi státní správy nedůvodně odebrán ze své biologické rodiny a umístěn do ústavní péče, kde byl mučen.
Středoškoláci a středoškolačky

Ondřej Pitlach

Ondřej Pitlach vykonává aktivně a zodpovědně funkci předsedy Studentského parlamentu Gymnázia Moravský Krumlov (dále jen SPGMK). Zasadil o jeho efektivní reorganizaci a postcovidové oživení aktivit. SPGMK pracuje nejen ve prospěch studentů v rámci školy, ale také se zapojuje do místní komunity. Ondřej zprostředkoval spolužákům i setkání s ministrem Vlastimilem Válkem, se kterým mohli diskutovat principy hospodaření státu a nutnost úsporných opatření. V současnosti pracuje Ondřej Pitlach na registraci SPGMK jako spolku. Tím organizace rozšíří svou působnost v rámci komunity mimo jiné díky možnosti čerpat na své aktivity finance.
Osobnosti do 30 let

Vasyl Kapustej

Vasyl Kapustej, student posledního ročníku magisterského programu Právo a právní věda na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, pomáhá své rodné Ukrajině od prvních dnů válečného konfliktu. Vytrvale, pravidelně. A v pomoci ani po dvou a půl letech nehodlá polevit. Pomáhá elitním ukrajinským vojákům, kterým už osobně předal mimo jiné drony, sanitku, pojízdnou zubařskou ordinaci nebo speciální kamion přestavěný na zázemí pro vojáky. Pomáhá také civilistům, kterým vozí materiální pomoc. Vše hradí z finančních darů úspěšné sbírky, kterou v prvním týdnu války založil na platformě Znesnáze21. Za více než dva roky se na ní shromáždilo přes 10 milionů korun. Na jeho materiálních sbírkách se jako dárci podílejí také zaměstnanci a studenti olomoucké právnické fakulty. Přitom všem zvládá náročné studium práv, k dokončení mu chybí už jen splnění jedné části státní závěrečné zkoušky.
Osobnosti do 30 let

Antonín Šváb

Tonda je mimořádně aktivní mladý člověk, který prokazuje silnou občanskou angažovanost a dobrovolnictví. Organizoval několik vlastních charitativních akcí na podporu projektů organizace Dobré místo pro život, která podporuje osoby se zdravotním postižením a buduje zahradu v Hospici na Svatém Kopečku u Olomouce. Během prvního ročníku na univerzitě společně se svými spolužáky uspořádal akci pro klienty Terapeutické dílny sv. Justýny v Uherském Brodě, s cílem zpříjemnit jejich den společnými aktivitami. V 18 letech založil v Hlubočkách farmářské trhy, které podporují lokální výrobce, šíří povědomí o jejich kvalitě a vytvořil prostor pro komunitní setkávání.
Osobnosti do 30 let

Aleš Havelka

Aleš Havelka je mladý a zapálený člověk, jehož angažovanost v politické sféře je příkladem pro ostatní. Jeho hlavním cílem je zlepšení vymahatelnosti lidských práv a potlačení nedemokratických projevů v politice. I když zatím neorganizoval veřejné osvětové akce, jeho snaha a odhodlání jsou zaměřeny na prosazení svých myšlenek a nápadů prostřednictvím této politické strany. Jeho cílem je vytvořit platformu, kde budou moci aktivní lidé efektivně pracovat na změnách, které povedou k lepší a spravedlivější společnosti.
Středoškoláci a středoškolačky

Daniel Václav Kotásek

Dan je jedna z nejvíc inspirujících osobností, co znám. Už druhým rokem je předsedou našeho školního parlamentu a dokázal toho opravdu moc. Nemusí se to zdát jako velká změna, ale lokálně má jeho práce na naší škole obrovský význam. Například před volbami do Evropského parlamentu zorganizoval u nás na škole debatu mladých kandidátů do parlamentu, aby tak měli žáci možnost osobně se seznámit s kandidujícími osobnostmi.