Nominující: Marie Froulíková (Butterflies for Future, z. s.)
Středoškoláci a středoškolačky
Emma Babak
Emma je studentkou septimy Gymnázia Dr. Josefa Pekaře. Participuje v několika projektech, které jsou společensky prospěšné. Je součástí vzdělávacího projektu KudyKampus, který si klade za cíl dostat studenty do praxe. Neméně zajímavým zapojením je sesterský projekt Safezóna, který aktivně detabuizuje a destigmatizuje téma duševního zdraví. V listopadu 2022 byla vybrána do projektu Národní divadlo Young a vystupuje v autorské inscenaci Rozvod – Věc veřejná. Inscenace popularizuje a otvírá téma rozpadu Československa, česko-slovenské vztahy, politiku, historii a národnostní předsudky. Získala bronzovou úroveň DofE, vyhrála Prezentiádu 2022 v kategorii středních škol, je TOP65 středoškolákem roku 2022 a TOP100 středoškolákem roku 2023.
Jan Gondek
Jakožto předsedovi pražského Středoškolského sněmu se mu podařilo zvednout hlas mladých a zbovuobnovit jejich možnost se participovat ve veřejných věcech v Praze. Jan Gondek byl aktivní i na národní úrovni, kdy pomáhal rozjet Parlament dětí a mládeže anebo se angažoval v České středoškolské unii. Pomáhal jednotlivým krajům se založením jejich žákovských samospráv, a to např. v Jihomoravském kraji, Jihočeského kraji, ale i v kraji Ústeckém. Gondek byl také za Prahu garantem v projektu Zavolíme - prezidentské debatě od studentů pro studenty.
Jan spolupracoval se vzdělávacím sektorem, jak s neformálním vzdělávacím kurzem Kudykampus, nebo zasedá v Národním vzdělávacím konventu.
Nominující: Matyáš Paulíny, Jonatan Skrla, Lukáš Langer (Parlament dětí a mládeže hl. m. Prahy)
Soňa Kleinerová
Soňa, jako zakladatelka školního časopisu (gybonoviny.org), významně přispívá k obohacování našeho školního prostředí. Její práce v časopise, do kterého už nasbírala přes 14 redaktorů, není jen zdrojem informací pro studenty, ale také efektivně přispívá k řešení aktuálních problémů a podporuje udržení rovnováhy v naší školní komunitě. Paralelně k tomu moderuje podcast, který se specializuje na témata vývoje a inovace ve školství. Mimo to moderovala na ODM - olympiádě dětí a mládeže 2023 a v červnu vyhrála TOP 100 nejaktivnějších středoškoláků roku. Její dobročinné aktivity jsou dalším příkladem jejího angažmá. Organizuje charitativní sbírky a zapojuje se do dalších studentských aktivit.
Nominující: Tereza Burianová, Lucie Bervidová, Simona Kleinerová (Gymnázium Boženy Němcové)
Marianna Kohoutová
Marianna studuje třetí ročník Gymnázia Paměti národa, kde se aktivně zapojuje do chodu školy a snaží se budovat u svých spolužáků demokratické myšlení a aktivního ducha. Není jí lhostejné české školství a tak se aktivně angažuje v Středoškolském sněmu hl. m. Prahy a v České středoškolské unii. Kromě tohoto se ale zaměřuje i na vzdělávací činnost jako takovou, a to svou stáží v KudyKampusu a organizaci Prostředoškoláky.cz. Sama se ve svém vzdělání zapojuje do Juniorské Univerzity Karlovy a do jiných projektů, jako jsou například simulace pořádané Centrem politických studií a Pražský studentský summit. Je aktivní členkou Mladých demokratů a jakožto dobrovolnice vypomáhá na Nerudném festu. Ve volném čase trénuje Hasičský sport a doučuje děti.
Nominující: Marie Froulíková (Butterflies for Future, z. s.)
Klára Lieblová
Je studentkou maturitního ročníku na gymnáziu. Zajímá se o dějiny 20. století, zejména o osudy Židů za 2. světové války, jelikož se jí toto téma osobně dotýká. Zabývá se připomínkou holocaustu, obnovou židovských památek a přibližováním židovských tradic veřejnosti. Již čtvrtým rokem dělá průvodkyni v synagoze v Čáslavi a od letošního roku i v bývalé nové synagoze v Kutné Hoře. Od roku 2022 spolupracuje s organizací Kudykampus jako inspirátorka. Vede vlastní workshop, ve kterém dalším studentům přibližuje téma holocaustu prostřednictvím konkrétních osudů. Se studenty rozebírá historické souvislosti a v rámci workshopu prochází ulicemi Prahy a čistí tzv. kameny zmizelých neboli Stolpersteine. Mimo to se ráda věnuje hudbě a jazykům a pomáhá s doučováním studentů.
Nominující: Marie Froulíková (Butterflies for Future, z. s.)
Jan Marušák
Ocenění v kategorii hájení a posilování studentských práv a svobod za rozvoj mládeže a participaci v Moravskoslezském kraji, podporu znevýhodněných osob z řad studentstva. Pomoc ukrajinským uprchlíkům v komunitním centru.
Nominující: Slezské gymnázium Opava (Jiří Neiser, Tadeáš Kirschner, Vojtěch Szajber)
Anežka Tetřevová
Anežka je dlouhodobě aktivní na poli studentských samospráv a intenzivně se zasazuje o aktivizaci studentů nejen v Plzeňském kraji a obecné zvyšování studentské participace. Od roku 2021 je předsedkyní Studentského parlamentu Plzeňského kraje a v roce 2022 z její iniciativy vznikla největší studentská předvolební prezidentská debata Zavolíme!. Projektu Zavolíme! se podařilo ve 145 školách v České republice v přímém přenose ve vyučování otevřít diskuzi o volbě a významu prezidenta a přispět tak ke zvýšení informovanosti mladé generace o důležitosti občanské participace.
Nominující: Tereza Dejmková (Díky, že můžem, z. s.)
Vysokoškoláci a vysokoškolačky
Anora Athakanova
Je studentkou 6. ročníku 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, která pochází z Uzbekistánu. Možná právě proto ji značně zasáhla válka na Ukrajině a ujala se koordinace sbírky pro Ukrajinu v době počátku válečného konfliktu. Společně s dalšími studenty medicíny poskytli neocenitelnou pomoc v podobě léků a zdravotnických potřeb lidem v této válkou zasažené zemi. Věnovala se rovněž dobrovolnické činnosti v Ugandě v rámci projektu Medical Outreach organizovaného EMOTER. Tento projekt se zaměřuje na poskytování zdravotní péče lidem, kteří by jinak neměli k ní přístup. Anora Atakhanova pracovala také na vývoji projektů v oblasti medicínského vzdělávání a spolupráce mezi fakultami. Založila na půdě 3. LF UK projekt Bridge, který si klade za cíl ukázat různé národnosti přítomné na naší fakultě, podporovat kulturní výměnu a osvětovou činnost. Rovněž se zajímá o problematiku rovnosti pohlaví ve vysokoškolském prostředí. Kromě toho působila jako senátorka studentské komory Akademického senátu 3. LF UK, kde se aktivně zapojila do zvyšování povědomí studentů o dění na fakultě a komunikace napříč akademickou obcí.
Nominující: prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc. (děkan 3. LF UK)
Martin Bartoš
Martin je aktivním členem IFMSA a spoluzakladatel projektu Spolu safe, který se zaměřuje na osvětovou kampaň informující o rakovině děložního čípku a možnostech její prevence. V rámci této činnosti pořádá řadu osvětových akcí (např. „Příběhem ku prevenci“, fotovýstavu o problematice HPV, různé debaty o HPV prevenci). Martinovi se v letošním roce podařilo zorganizovat první ročník osvětové akce Safe Run – běh okolo hradu Špilberk na podporu onkogynekologických pacientek včetně prezentace důležitosti prevence a časného záchytu těchto nádorových onemocnění. Zároveň se Martin aktivně zapojuje do osvětových akcí pořádaných Magistrátem města Brna velmi úzce a ochotně spolupracuje s LF MU. Je zakladatelem mnoha dobročinných sbírek např. pro Doctors Without
Borders / Médecins Sans Frontières (MSF).
Nominující: prof. MUDr. Martin Bareš, Ph.D. (rektor, Masarykova univerzita)
Tereza Dragounová
Tereza patří ke 3 hlavním zakladatelkám spolku SPOT Olomouc. Ergoterapie je poměrně mladý obor a svého studijního programu na Univerzitě Palackého v Olomouci (UP) se dočkal až roku 2019. Spolky studentů ergoterapie, Student Platform Occupational Therapy (SPOT), napříč Evropou šíří osvětu o tomto oboru. Především díky Tereze Dragounové, Dominice Chvatíkové, Janě Spěvákové a dalším zakládajícím členkám, má i Olomouc od roku 2021 svůj SPOT. Studentky SPOTu uchopily hájení studentských práv a svobod z opačného konce, rovnou nastavily komunikaci a spolupráci s akademiky na velmi vysoké úrovni, že nebylo pochyb, přestože se jednalo o studentky bakalářského studijního programu, že je jim chování a komunikace na akademické úrovni vlastní.
Nominující: Tereza Marková, Barbara Darda, Simona Konečná, Natálie Venc Hladišová (Studentská kurie Akademického senátu Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého v Olomouci)
Martin Palička
Je zakladatelem studentského vzdělávacího dobročinného projektu Čokoládové srdce. Výtěžek z něj putoval na charitativní účely, včetně stavby studny na pitnou vodu v chudých oblastech v africké Malawi. Dva roky byl prezidentem pobočky IFMSA na Lékařské fakultě OU v Ostravě, nyní je aktivním členem Akademického senátu Ostravské univerzity. Vedle klinické práce lékaře – onkologa a vědecké práce v rámci doktorského studia se věnuje projektu Po medině, který založil. V něm koncentruje důležité a zajímavé informace a rady pro mediky i mladé lékaře v ČR. Byl iniciátorem celonárodního průzkumu Čeští medici v (ne)pohodě 2021, který byl zaměřen na duševní zdraví studentů medicíny a vnímání nadměrného stresu v průběhu studia. Dané téma ukázalo, že v rámci vysokého školství je nutné více se soustředit na kvalitu vzdělávání. Jedním z klíčových výstupů byla konference Národního akreditačního úřadu ČR na téma „Kvalita výuky na českých vysokých školách“, která byla milníkem v počátku změn v kvalitě výuky, a to nejen ve zdravotnických programech. Časopis Forbes ho zařadil do řebříčku 30 mimořádně talentovaných mladých lidí do 30 let věku.
Nominující: doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. MBA FRCPS (děkan LF OU)
Šárka Faicová
Šárka Faicová studuje Mediální studia na Fakultě sociálních věd UK. V současné době působí ve vzdělávacím projektu KudyKampus, kde se stará o 170 účastníků programu, ambasadorskou komunitu, spolupráce se školami a studentskými organizacemi. Velmi ji zajímá duševní zdraví mladých, proto se angažuje také v projektu Safezóna, vede tým 26 dobrovolníků a udává projektu směr. Absolvovala program DofE a rozhodla se, že bude programem provázet další generaci. Za své středoškolské studium byla dva roky stážistkou na Ústavu pro českou literaturu AV ČR, kde vytvořila korpus 2000 českých autorek a zkoumala u nich nejrůznější proměnné, které ovlivňovaly jejich životy. Působila také jako šéfredaktorka studentského časopisu Psanec. Napsala dvě Středoškolské odborné činnosti, z čehož ta první se věnovala bezprostřednímu přijímání informací od autorit a druhá kvantitativnímu výzkumu spisovatelek z 19. a 20. století. Dobrovolnicky působila například v organizaci ADRA, ve studentském parlamentu nebo České středoškolské unii.
Nominující: Marie Froulíková (Butterflies for Future, z. s.)
Namiko Sakamoto
Nominovaná osoba nám pomohla získat a osvojit si základní znalost systematického fungování na sociálních sítích.
Nominující: Robert Hoffmann (Seniorfitnes, z. s.)
Ondřej Horina
Ondřej je od svých středoškolských studií pravidelným účastníkem a spoluorganizátorem EUROKEMPŮ - pobyty pro středoškolské studenty z různých koutů Evropy s velkou účastí dětí z ČR. Spolupracuje s organizátory z Francie, Německa, Malty, Kypru, Ukrajiny a Itálie. Tematické letní tábory jsou mj. zaměřeny na problematiku zdraví a prevence, kde Ondřej lektoruje témata první pomoci, sexuální reprodukce, duševního zdraví, života osob se zdravotním postižením apod. V rámci Eurokempů také pomáhá se začleňováním různých národnostních skupin a také pomáhá s integrací školáků se zdravotním postižením mezi běžné děti. Zasloužil se o rozšíření témat Eurokempů o medicinské projekty za spoluúčasti kolegů ze studentských řad LF MU. V uplynulém akademickém roce navázal spolupráci s LF MU a SIMU, které zapůjčilo modely pro tyto projekty a v letošním roce tak pomocí praktických demonstrací zvyšuje povědomí o zásadách první pomoci, hygieně rukou, prevenci nádorů varlat a prsu a sexuálně přenosných nemocí.̶
Nominující: Martin Bareš (rektor, Masarykova univerzita)
Dominika Chvatíková
Dominika patří ke 3 hlavním zakladatelkám spolku SPOT Olomouc. Ergoterapie je poměrně mladý obor a svého studijního programu na Univerzitě Palackého v Olomouci (UP) se dočkal až roku 2019. Spolky studentů ergoterapie, Student Platform Occupational Therapy (SPOT), napříč Evropou šíří osvětu o tomto oboru. Především díky Tereze Dragounové, Dominice Chvatíkové, Janě Spěvákové a dalším zakládajícím členkám, má i Olomouc od roku 2021 svůj SPOT. Studentky SPOTu uchopily hájení studentských práv a svobod z opačného konce, rovnou nastavily komunikaci a spolupráci s akademiky na velmi vysoké úrovni, že nebylo pochyb, přestože se jednalo o studentky bakalářského studijního programu, že je jim chování a komunikace na akademické úrovni vlastní.
Nominující: Tereza Marková, Barbara Darda, Simona Konečná, Natálie Venc Hladišová (Studentská kurie Akademického senátu Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého v Olomouci)
Roksolana Ilnycka
Roxi měla a má, za své působení na univerzitě, všestranný přínos akademické obci. Její životní filozofie spočívá v tom, že dělat něco navíc ve svém volném čase je přirozenou součástí života. Tuto filozofii se snaží rozšiřovat i mezi další studenty, a tím obohacuje nejenom sebe a své okolí, ale i akademickou obec a společnost jako celek. Mezi její aktivity patří podpora spolků na univerzitě a aktivně se zapojovala do dobrovolnické činnosti. Studentské spolky: UP Crowd - popularizace vědy na SŠ a ZŠ, popularizace přírodovědných oborů (přednášky, minikonference, lab. cvičení a experimenty). V Plzni má pak ještě spolek ZeStinu, který se věnuje kultuře, urbanismu a veřejnému prostoru (propojení historie, společenské zodpovědnosti a vzdělávání). Dobrovolnická činnost: KACPU (Krajské asistenční centrum na pomoc Ukrajině - tlumočník ukrajinština od začátku konfliktu na Ukrajině (spolupráce Olomouckého kraje a Dobrovolnického centra UP). Je také zaměstnankyní vědeckotechnického parku UP, podporuje podnikání u studentů UP.
Nominující: Kateřina Kaprálová, Veronika Mašková, Daniel Skrbek, Filip Novák, Jakub Kvapil (skupina studentů), Martin Mach (člen SKRVŠ)
Adriena Jedličková
Důvodem nominace je výzkumná práce nominované. Již několik let pracuje v laboratoři na několika projektech. Nejvýznamnějšími z nich jsou Mechanismus perineuralni invaze nádorů hlavy a krku a Vliv inhalace malých částic na orgány. Dále také byla vyhlášena Středoškolákem roku, obhajovala svou vědeckou práci na konferenci v USA a vyhrála i SOČ. Její všestrannost dokazuje také absolvování stříbrné úrovně DOFE. Vedle výzkumu se také věnuje cyklistice a dobrovolnictví.
Nominující: Zuzana Drahotová (Univerzita Karlova)
Adam Karas
Adam Karas je velmi aktivním studentem dlouhodobě, už od nižšího gymnázia. Účastnil se a byl úspěšný v různých vědeckých soutěžích. Věnoval se již na střední škole výzkumu v oblasti fotoniky a laserové fyziky, kde se snažil s kolegy z AV ČR popisovat vlastnosti materiálů na základě jejich rezonančních vlastností anebo například chemicky vyvíjeli polovodičové nanotyčky, které by mohly sloužit jako novodobé mikročipy. Účastnil se programů Erasmus+ v rámci gymnázia, organizoval řadu akcí ve škole i mimo ni. Čtyři roky byl ve vedení projektu Český model amerického kongresu, úspěšné studentské politické simulace konané každý rok v Plzni. Je členem Akademického senátu 1. lékařské fakulty, kde se také angažuje v propojení studentů a fakulty v pozici ročníkového zástupce.
Nominující: Jan Hlaváček (Díky, že můžem, z. s.)
Klára Menšíková
Klára je aktivní členkou Studentské komory AS LF MU. Usiluje o zkvalitňování náplně i organizace výuky ve spolupráci s akademiky a v neposlední řadě také o rozvoj příjemného prostředí, dbajícího o psychický wellbeing, které má být ideálním místem pro vzdělávání nových generací kvalitních lékařů.̶ Klára také reprezentuje Lékařskou fakultu navenek jako její tvář a moderuje debaty pro budoucí studenty i její absolventy. Od roku 2018 je členkou ODS, kde se zajímá o zvýšení zájmu mladých voličů o politický život a orientuje se na problematiku zdravotnictví. Od roku 2023 získala mandát zastupitelky a hájí tak i zájmy obyvatel svého rodného města. Také je aktivní členkou spolku Medici na ulici, který se zaměřuje na péči o lidi bez domova a zajišťuje tak dostupnost ošetření a rovnocenného a respektujícího přístupu i těm, kterým běžný zdravotnický systém občas zavírá dveře.
Nominující: prof. MUDr. Martin Bareš, Ph.D. (rektor, Masarykova univerzita)
Aleš Michal
Na Fakultě sociálních věd UK se nyní zaměřuje na studium populismu, zejména pak polarizace společnosti. Aleš vyniká nejen v oblasti akademické, ale také svými aktivitami mimo akademii. Příkladem budiž jeho první rok výuky, kdy začal věnovat čas nejen mimořádným výukovým aktivitám, ale i organizaci dobrovolného zúčastněného pozorování pro studenty. Jeho snahou je podrobněji prozkoumat rozdíly mezi prací novináře a politologa-akademika na praktických příkladech, jako je pozorování protivládních demonstrací, předvolebních kampaní na Slovensku nebo v Bavorsku, na kterých si můžou studenti vyzkoušet práci politologa v praxi. Snaží se i mimo akademické prostředí zprostředkovat názory a problémy, kterým část společnosti čelí. Jeho roli ombudsmana na fakultě vnímáme jako další výraz jeho oddanosti pomoci druhým. Ukázal se nejen velmi schopným, ale i empatickým zástupcem studentské komunity, kdy zastupuje práva všech studentů a pedagogů. Chápe složitosti vysokoškolského studia a aktivně přispívá k překonávání překážek, s nimiž se studenti mohou potýkat. Jeho úsilí nekončí pouze na akademickém poli; jako ombudsman prosazuje iniciativy na podporu sexuálních menšin na naší fakultě.
Nominující: David Chaloupka, Petr Hrebenár, Martin Urbanec, Eliška Prostřední, Ondřej Huth, Anna Veselá, Petr Vopat, Pavel Hájek, Adam Matouš, Mikuláš Rázga (Politologický klub FSV UK)
Jan Novotný
Jan Novotný se dlouhodobě věnuje dobrovolnictví jako dobrovolný hasič, je také stálým členem jednotky požární ochrany. Během pandemie zajišťoval zásobování nemocnic v Pardubickém kraji. Od roku 2021 je dobrovolníkem MUNI POMÁHÁ. Ve svém volném čase koordinuje Studentskou právní poradnu, která se skrze právní rady od studentů práv
a garantů snaží radit ostatním studentům MU s jejich právními záležitostmi, například v oblasti nájemních smluv či pracovního práva. Jan rozděluje práci, kompletuje odpovědi a anonymizuje tuto pomoc. V častých případech se konkrétnímu zadání sám věnuje. Další jeho dobrovolnickou činností je i propagace tohoto dobrovolnického programu. Během léta 2021 se navíc aktivně podílel na zprostředkování právní pomoci lidem zasaženým tornádem a pomáhal jim domlouvat konkrétní advokátní kanceláře. Jan získal v roce 2022 Cenu rektora MU v kategorii za dobrovolnictví.
Nominující: prof. MUDr. Martin Bareš, Ph.D. (rektor, Masarykova univerzita)
Martina Poláková
Martina se aktivně angažuje v působení spolku IFMSA, patří k lokálním koordinátorům sekce pro reprodukční zdraví. Projekty: Sexuální výchova pro pokročilé, CoCo – samovyšetření prsou a varlat, WAD – Světový den boje proti AIDS, Movember, HPV. Také se průběžně podílí na výuce (Propedeutika v SIMU) a pomáhá při organizování Dne otevřených dveří a Live Chat days s uchazeči o studium na LF MU. Za svoji dobrovolnickou činnosti byla oceněna cenou Rektora MU 2023.
Nominující: prof. MUDr. Martin Bareš, Ph.D. (rektor, Masarykova univerzita)
Jana Spěváková
Jana patří ke 3 hlavním zakladatelkám spolku SPOT Olomouc. Ergoterapie je poměrně mladý obor a svého studijního programu na Univerzitě Palackého v Olomouci (UP) se dočkal až roku 2019. Spolky studentů ergoterapie, Student Platform Occupational Therapy (SPOT), napříč Evropou šíří osvětu o tomto oboru. Především díky Tereze Dragounové, Dominice Chvatíkové, Janě Spěvákové a dalším zakládajícím členkám, má i Olomouc od roku 2021 svůj SPOT. Studentky SPOTu uchopily hájení studentských práv a svobod z opačného konce, rovnou nastavily komunikaci a spolupráci s akademiky na velmi vysoké úrovni, že nebylo pochyb, přestože se jednalo o studentky bakalářského studijního programu, že je jim chování a komunikace na akademické úrovni vlastní.
Nominující: Tereza Marková, Barbara Darda, Simona Konečná, Natálie Venc Hladišová (Studentská kurie Akademického senátu Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého v Olomouci)
Jan Verner
Absolvent Jan Verner v průběhu celého studia oboru zdravotnického záchranářství pomáhal v roli dobrovolníka mnohdy na úkor svých vlastních potřeb a aktivit, poněvadž je to z podstaty člověk, který vnímá pomoc druhým jako samozřejmost. V době pandemie COVID začal pomáhat jako dobrovolník ve Vojenské nemocnici Olomouc. Činil tak, hned po nástupu na studium zdravotnického záchranářství v roce 2020, i když měl pouze všeobecné středoškolské vzdělání na gymnáziu a o zdravotnictví toho moc nevěděl. Přesto chtěl pomáhat a pomáhal po celou dobu trvání pandemie COVID. Do toho musel zvládat veškeré studijní povinnosti bez jakékoliv úlevy. Ihned po té, co vznikl válečný konflikt na Ukrajině, opět Jan Verner v roli dobrovolníka neváhal a začal pomáhat v Krajském asistenčním centru pro uprchlíky z Ukrajiny v Olomouci. Přitom zvládl úspěšně dokončit studium a nyní již pracuje v pozici zdravotnického záchranáře - řidiče na Zdravotnické záchranné službě Olomouckého kraje.
Nominující: Marinella Danosová (Fakulta zdravotnických věd Univerzity Palackého v Olomouci)
Osobnosti do 30 let
Jakub Čech
Je studentem Právnické fakulty Univerzity Karlovy, v současnosti také člen Akademického senátu UK. Od útlého věku se věnoval občanskému aktivismu a novinařině. Byl aktivní ve svém domovském Prostějově, kde odmalička chodil na zastupitelstva a upozorňoval na přešlapy místních politiků. Jako novinář pak o problémech města psal články jak do regionálních, tak do celostátních médií. Za svou činnost byl dvakrát oceněn Novinářskou cenou v kategorii regionální žurnalistiky. Kauzy, kterým se věnoval jako novinář, aktivista a nyní jako student práv spojuje, že dlouhodobě vystupuje proti nerovnému zacházení a za odstranění diskriminace. Nesnáší nerovný přístup k veřejným statkům, ať už nerovnost nabývá jakékoliv podoby. V Akademickém senátu Univerzity Karlovy poukazuje na to, co by mohla vysoká škola dělat lépe, aby bylo vysokoškolské prostředí inkluzivnější k nemajetným studentům, a studium bylo dostupné bez majetkových překážek. V současnosti také publikuje právní články, kde se zabývá rovností v přístupu ke vzdělání. Zabýval se také odměňováním akademických pracovníků vysokých škol. Od středoškolských let se věnuje popularizaci občanského aktivismu a angažovanosti. Vystupuje jako lektor při různých příležitostech a popularizuje právní i aktivistické možnosti zapojení do veřejného dění, zejména do komunální politiky.
Nominující: Petr Milichovský (akademický senátor PF UK), Veronika Králová, Martin Soukup (studenti PF UK)
Jitka Černá
Jitka Černá se už několik let neúnavně věnuje rovnosti mužů a žen. A to nejen na instagramovém profilu Ženy v politice, kde zpovídá české političky z různých úrovní politiky a zprostředkovává jejich zkušenosti světu. Nedávno začala také pořádat cyklus přednášek Politikou společně, který radí mladým ženám, jak přežít v prostředí politiky, které je proti nim nepřátelsky nastavené. Snaží se ale také vzdělávat starší generace v tom, aby byli vstřícnější nejen k ženám, ale k mladým celkově. Posledních několik měsíců tak objíždí české kraje a pořádá semináře pro starší generace o rovných příležitostech.
Nominující: Matylda Hofschnaidrová (Díky, že můžem, z. s.)
Karolína Černošková
Karolína Černošková se hned od počátku svého studia na podzim 2022 zapojila do dobrovolnické činnosti, když spojila své síly s humanitárně-zdravotnickým týmem T-12 a pomáhá organizaci Phoenix, která se zaměřuje na humanitární pomoc a přímou podporu v nemocnicích na Ukrajině a mimo jiné i pomáhá učit ukrajinské vojáky základní a tolik potřebnou bojovou medicínu. Karolínina odhodlanost pomáhat se naplno projevila ve chvíli, kdy v listopadu 2022 vyrazila na ukrajinský Donbas, a to přímo do jedné z válkou nejvíce zasažených oblastí, města Bachmutu. V jen těžce představitelných podmínkách zdejší provizorní nemocnice pak strávila celý měsíc ošetřováním zraněných vojáků a civilistů. Po krátké pauze, ve které se v Brně věnovala studijním povinnostem zkouškového období a současně i sbíráním humanitární pomoci pro Ukrajinu, se pak na stejné místo vrátila znovu. I přes zvyšující se riziko, kdy se Bachmut stal místem přímého střetu mezi ukrajinskou a ruskou okupační armádou, znovu neváhala riskovat svůj život a zapojila se do pomoci raněným.
Nominující: prof. MUDr. Martin Bareš, Ph.D. (rektor, Masarykova univerzita)
Tobiáš Frýdl
Tobiáš je studentem produkce na FAMU a synem faráře Církve československé husitské. Ve svém projektu Víra v barvách duhy, který je jeho soukromou iniciativou, se snaží propojit dvě zdánlivě neslučitelné menšiny: svět LGBT a křesťanství. Jde o sérii videí, zpracovaných přístupnou formou, kde vystupují respondenti z různých církví. Na projektu se jich podílelo celkem 45, faráři a farářky, duchovní, odborníci v oborech biblistiky či praktické teologie, často vyučující na teologických fakultách. Projekt cíleně představuje otevřené a přijímající názorové proudy. Záměrně nemapuje konzervativní postoje v církvích, přesto přináší pluralitu názorů. Na projektu pracoval Tobiáš sám zhruba půl roku a sám připravil také následnou komunikaci projektu na sociálních sítích a v médiích. Jeho projekt je významným příspěvkem do společenské diskuze. Tobiáš se dále již od dětství věnuje divadlu a videoprodukci.
Nominující: Adam Heres (Díky, že můžem)
Vojtěch Hlavenka
Vojta Hlavenka se svým projektem NázoryPolitiků.cz pomohl ke zlepšení české politické scény a zejména pomohl stovkám tisícům voličům vybrat si svého kandidáta v několika volbách.
Nominující: Štěpán Smatana, Adéla Bürgerová, Petr Mulač (skupina studentů, členové NázoryPolitiků.cz)
Matěj Hruška
Matěj se už od vstupu na půdu základní školy zajímal o dění ve školském prostředí, o dění mezi studenty a společností. Od pěti let do dnes také skautem na „plný úvazek“. Od vstupu na druhý stupeň základní školy byl členem školního parlamentu, zároveň také člen mediálního kroužku. Později na základní škole vstoupil do Městského Zastupitelstva mládeže v Litoměřicích, kde mimo projektů pro společnost hájil názory studentů své školy. V deváté třídě získal cenu starosty „Naděje Litoměřic“ udělované mimořádně angažovaným studentům.
V průběhu střední školy pomáhá v rozvoji skautingu v Litoměřicích i přes dojíždění za studiem do jiného města. V 17 letech zakládá nový skautský oddíl a pomáhá tak všestrannému rozvoji mládeže, učení demokratickým principům na kterých skauting stojí. Dodělává si potřebné vzdělání pro učení mladých vedoucích v rámci skautských vzdělávacích kurzů a dnes působí hned v několika vzdělávacích týmech. Přechodem na vysokou školu se okamžitě zajímá o dění na univerzitě. Pořádá fakultní sbírku pro děti a matky z azylových domů na nákup vánočních dárků. Reprezentuje svou fakultu v Akademickém senátu univerzity.
Nominující: Matěj Trubač, Martin Jásek, Miroslav Jedlička (skupina studentů)
Ondřej Kaška
Ondřej Kaška se dlouhodobě zasazuje o občanskou angažovanost, boj proti diskriminaci a veřejnou osvětu svými aktivitami v různých projektech. Mezi ně patří v současné době zejména Politika (nejen) pro mladé, instagramový profil, který má více než 60 tisíc sledujících. Spravuje jej zhruba třicítka členů stejnojmenného spolku a Ondřej patří mezi nejaktivnější z nich. Má zásadní podíl na osvětové činnosti tohoto profilu. Dále působil ve spolku Fakescape jako lektor workshopů zaměřených na mediální gramotnost a autor hry Nekrm kachnu. Oba projekty získaly v minulosti jeho zásluhou četná ocenění. Dobrovolnicky působí v iniciativě Jsme fér a snaží se přispět k rovnoprávnosti LGBT osob. Dále pracuje v organizaci Člověk v tísni a také jako asistent poslankyně Evy Decroix. Je absolventem bakalářského studia politologie a mezinárodních vztahů na FSS MUNI, v současnosti je studentem na PF UK.
Nominující: Adam Heres (Díky, že můžem)
David Procházka
David Procházka je nominován za jeho významný přínos k rozvoji občanské společnosti a podporu demokratických hodnot. Jako zakladatel platformy Donio a zastupitel v Hlavním městě Praze se aktivně zasazuje o zvýšení transparentnosti veřejné správy, podporu občanské participace a ochranu lidských práv. Jeho práce na platformě Donio umožňuje občanům aktivně se zapojit do podpory společnosti. Před čtyřmi lety založil Donio, díky němuž dokázal od dobrých lidí vybrat už přes miliardu korun a poslat ji do poslední koruny potřebným. Jako zastupitel HMP má David Procházka příležitost prosazovat zlepšení inovací v HMP, které slouží veřejnému zájmu a zlepšují životní podmínky obyvatel Hlavního města Prahy. Jeho činnost je inspirací pro mladé generace, aby se aktivně zapojovaly do veřejného života a pracovaly na posilování demokracie a lidských práv.
Nominující: Jan Hlaváček (Díky, že můžem)
Jan Šmída
Jan Šmída se aktivně společensky angažuje již od střední školy. Začínal v roce 2016 vytvořením vlastního projektu na podporu lidí bez domova v jeho rodném městě Prostějov (který funguje dodnes), o rok později začal organizovat tematické společenské večery pro mladistvé, aby i oni měli prostor smysluplně se scházet a trávit volný čas. Od nástupu na vysokou školu se věnuje akademickému prostředí, kdy podporoval např. zřízení funkce fakultního ombudsmana na PdF UPOL, ale i šířil osvětu o špatném zacházení s dětmi. Nyní, ze své pozice místopředsedy Asociace sociálních pedagogů, z. s. aktivně usiluje nejen o rozvoj oboru v teoretické rovině i praxi, ale také bojuje za práva sociálních pedagogů a jejich rovnoprávnost ve školním prostředí.
Nominující: Jiří Daněk (Asociace sociálních pedagogů, z. s.)
Adam Zábranský
Je radním hl. m. Prahy pro oblast majetku, transparentnost a legislativu. Od roku 2014 je členem zastupitelstva hl. m. Prahy a od roku 2018 členem rady. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Členem Pirátů je od roku 2012. Vyhrál precedentní spor o přístup k informacím u Ústavního soudu proti Pražské plynárenské, rozkryl klientelistickou síť podnikatelů z ČSSD v městských firmách, upozorňoval na přemrštěné odměny trafikantů v městských společnostech a nevýhodné nájemní smlouvy města. V letech 2018-2023 byl radním hl. m. Prahy pro bydlení a transparentnost. Jako radní pro bydlení se podílel i na vzniku Pražské developerské společnosti, založení Sociálního nadačního fondu a Strategii rozvoje bydlení v Praze. V oblasti transparentnosti se potom podílel na spuštění aplikace Cityvizor, která zobrazuje plnění rozpočtu až na úroveň faktur a rozvoji otevřených dat. Angažuje se i v letní akademii Discover, kde středoškoláky učí o městech. V rámci výzvy Giving What We Can se zavázal k tomu, že minimálně 15 % svých čistých příjmů bude věnovat efektivním neziskovým organizacím. V únoru 2023 byl zvolen členem Rady hlavního města Prahy s gescemi majetku, transparentnosti a legislativy.
Nominující: Nela Hettenbergerová (Díky, že můžem, z. s.)
Medailonky nominovaných byly z důvodu přehlednosti redakčně kráceny. V plném znění jsou k nahlédnutí u Damira Solaka, delegáta SKRVŠ pověřeného správou návrhů (solak@skrvs.cz)
Členové a členky výboru Cen
Michal Nguyen (předseda, laureát předchozího ročníku)
Tereza Marková (SK RVŠ)
Marek Boňko (SK RVŠ)
Bára Stárek (Díky, že můžem)
Matouš Ettler (Díky, že můžem)
Amálie Elbel (zástupkyně středoškolského prostředí)
Kryštof Vosátka (Nadace BLÍŽKSOBĚ)
Johana Bázlerová (Jsem v obraze)